Žiūrėti ir būti žiūrimai: filmų peržiūra ir knygos pristatymas

2023-04-11

Meno Avilys ir leidykla LAPAS dalinasi kvetimu:

Balandžio 13 d. (ketvirtadienį) 18 val. „Meno avilio” Sinematekoje.

„Į kiną su feministėmis!“ – kviečia knygos „Žiūrėti ir būti žiūrimai“ autorės Natalija Arlauskaitė ir Miglė Anušauskaitė. Tai knyga, suteikianti kino žiūrovams ir žiūrovėms įrankius analizuoti tai, ką mato ekrane, ir kartu užduoti klausimą: kokie stereotipai vis dar veikia mus? 

Šio renginio metu kartu su knygos autorėmis pamatysime, kaip feministinė kino teorija veikia praktikoje: žiūrėsime režisierės Janinos Lapinskaitės filmą „Aktas“ ir režisierės, animatorės Eglės Davidavičės filmą „Šukavimas“, diskutuosime apie šiuos filmus bei feministinio žvilgsnio aktualumą. 

Diskusijoje dalyvaus knygos autorės – Natalija Arlauskaitė ir Miglė Anušauskaitė, režisierė Janina Lapinskaitė, režisierė, animatorė Eglė Davidavičė, pokalbį moderuos leidyklos LAPAS vadovė Monika Gimbutaitė. 

Renginys vyks „Meno avilio“ Sinematekoje (Goštauto g. 2). 

APIE FILMĄ „AKTAS”
Fotografė Snieguolė Michelkevičiūtė, dar 1977 metais pradėjusi kurti seriją „Moteris apie vyrus“, ryškiai išsiskyrė iš tuometinio meno konteksto. Jos nuotraukose užfiksuoti vyresnio amžiaus vyrų aktai. Dar ilgai menininkės kūryba buvo laikoma neįprasta ir ignoruojama. Dokumentikoje bandoma atskleisti fotografės kūrybinio proceso užkulisius bei užčiuopti menininko ir kūrybinio objekto konfliktą.

APIE FILMĄ „ŠUKAVIMAS”
Šukavimas – tai savistabos įrankis, meditatyvus veiksmas sukuriantis erdvę refleksijai. Animacija kuriamas autoportretas per judesį ir laiką, prisiminimą ir santykį su kitu. Plaukas tampa gija, jungiančia praeitį su dabartimi, prisiminimus bei esamą tėvo ir dukros ryšį.

APIE KNYGĄ
Kas sieja kiborgus ir miuziklus, kino malonumą ir stereotipus, balsą ir emancipaciją?
Knyga „Žiūrėti ir būti žiūrimai“, jungianti Natalijos Arlauskaitės tekstus ir Miglės Anušauskaitės komiksus, supažindina su kertinėmis feministinės kino teorijos sąvokomis. Kodėl jų reikia? Nes kinas kuria, atkartoja ir keičia pasaulio vaizdą, persmelktą stereotipų ir įvairių rūšių hierarchijų. Ši knyga siūlo žodyną, padedantį atpažinti, analizuoti ir (ne ką mažiau svarbu!) pasijuokti iš kino, jame mums priskiriamų vaidmenų ir savo žiūrėjimo patirčių. Kaip sako autorės, „sugalvojome šią knygą norėdamos, kad mąstyti apie kiną būtų ne mažiau smagu, nei jį žiūrėti“.

Renginio vizuale panaudota nuotrauka iš nemokamo nuotraukų banko. Vizualą sukūrė dizainerė Aurelija Slapšytė.

1
1 item