Muziejaus panorama: nuo instaliacijų ir tapybos iki džiazo ir protesto – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus programa Vilniaus knygų mugėje

2022-02-22

2022 m. Vilniaus knygų mugės (vasario 24-27 d., LITEXPO parodų rūmai, Vilnius) tema „Vaizdas kaip tekstas“ atrodo tarsi specialiai sugalvota Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui (LNDM). Muziejaus padaliniuose nuolat keičiasi parodos, visus metus kviesdamos žiūrovus pasinerti į istoriją ir dabartį, išreikštą vaizdais. Tačiau menininkų, dailėtyrininkų ir kuratorių kuriama išliekamoji vertė kur kas didesnė nei parodos eksponavimo laikas. Taigi Vilniaus knygų mugėje LDNM vaizdai virsta tekstais, o tekstai – renginiais. Muziejaus komanda mugei parengė nemažai dėmesio vertų leidinių, kurie bus įdomūs tiems, kas matė jiems skirtas parodas. Tiems, kas neturėjo progos pasinerti į vaizdus, šie leidiniai bus tarsi kompensacija, o ir vieniems, ir kitiems – galimybė papildyti savo žinojimą dailėtyriniais duomenimis, atrasti dar negirdėtus Lietuvos meno istorijos puslapius ir, be abejonės, teksto ir vaizdo vienovę.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus stendas – 5.C02, 5 salė.

Sovietmečio nepaklusnieji, neoficiali bohema ir džiazas

Vienas ryškiausių 2020 m. Lietuvos meno reiškinių – atnaujinti Radvilų rūmai, tapę protesto meno citadele. Šį radikalų įvaizdį suformavo ypatinga vieno žymiausių Lietuvos džiazo muzikantų Vladimiro Tarasovo dovana Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui – jo meno kūrinių kolekcija. Tai – garsiausių XX a. II pusės Rusijos konceptualistų, šiandienių meno pasaulio žvaigždžių darbai, tapę parodos „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ atnaujintuose Radvilų rūmuose pagrindu. Jie pristatomi ir leidinyje „Draugų muziejus. Iš V. Tarasovo kolekcijos“. Leidiniui pristatyti skirtą renginį moderuos dailėtyrininkė Skaidra Trilupaitytė, apie neoficialaus sovietmečiu Lietuvoje ir Maskvoje vykusio meninio gyvenimo liudininkus, greta sovietinės ideologijos valdomo oficialiojo dailės gyvenimo egzistavusią neoficialiąją meno sceną ir sovietmečio bohemą pasakos visame tame dalyvavęs V. Tarasovas, apie parodos ir leidinio istoriją kalbės LNDM direktorius, parodos „Protesto menas“ kuratorius, leidinio sudarytojas ir teksto autorius Arūnas Gelūnas, meninį kontekstą atskleis viena ryškiausių Lietuvos šiuolaikinės dailės specialisčių Raminta Jurėnaitė. Tačiau kaip be muzikos? V. Tarasovas ne tik kalbės – jis ir improvizuos. Protestui ir bohemai skirtas muzikos ir dailės renginys „Draugų muziejus. Iš V. Tarasovo kolekcijos“ vyks vasario 25 d., penktadienį, 13 val. Konferencijų salėje 5.1.

0
0 item
Uždaryti
My Cart
Krepšelis tuščias