Lietuvos erdvės agentūra: „Planeta iš žmonių“

2023-04-14

Balandžio 28 d., penktadienį, 18 val. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus pristato menininko ir tyrėjo Julijono Urbono įsteigtos Lietuvos erdvės agentūros (LEA) interaktyvią instaliaciją „Planeta iš žmonių“, atstovavusią Lietuvai 17-oje Venecijos architektūros bienalėje.

Lietuvos erdvės agentūra (LEA) siūlo imtis minties eksperimento: trumpam užmiršti žemiškąją prigimtį ir perkelti savo kūnus į kosminę niekumą, kur katapultuoti kūnai dėl specifinių sąlygų imtų vienas kitą traukti ir taip suformuotų naują kosminį darinį – planetą iš žmonių. Į klausimus, kaip ši astrofizikinė fikcija būtų įgyvendinama, kokias socialines ir politines pasekmes turėtų, atsakymų ieško LEA laboratorija, veikianti kaip interaktyvi architektūros instaliacija. Jos ašis – 3D skeneris, skenuojantis žmogaus kūną ir paverčiantis jį hipotetiniu bioarchitektūriniu modeliu. Laboratorijos lankytojai kviečiami užeiti į šį specialiai suprogramuotą skaitytuvo įrenginį ir nusiskenuoti pasirinkę norimą choreografinę pozą. Trimačiai nuskenuotų kūnų atvaizdai perkeliami į astrofizikinę vieno iš Lagranžo taškų kosmose simuliaciją, o čia pat įrengtuose ekranuose galima matyti besiformuojantį gniužulą ir save – naujo dangaus kūno bendrakūrėjį. Projekte nagrinėjama architektūrinė vaizduotė, aktualios estetinės, etinės ir politinės kosmoso problemos, susijusios su nacionalinėmis ir komercinėmis kosmoso programomis, kosmoso užėmimu ir privatizavimu, jo tarša ir teisėkūra.

Ankstesnės „Planetos iš žmonių“ versijos ar instaliacijos elementai pristatyti Mokslo galerijoje Dubline, Šanchajaus šiuolaikinio meno muziejuje, Ujazdowskio šiuolaikinio meno centre Varšuvoje, „Vartų“ galerijoje Vilniuje, Edinburgo šiuolaikinio meno centre „Collective“, Melburno mokslo galerijoje „Science Gallery“, o 2021 m. atstovavo Lietuvai 17-oje Venecijos architektūros bienalėje. 2021 m. LNDM padovanotas kūrinys Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje pristatomas siekiant išlaikyti originalią parodos Venecijoje struktūrą, mastelį ir turinį.

Lietuvos erdvės agentūra: „Planeta iš žmonių“
2023 m. balandžio 28–lapkričio 20 d.
LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje.

Kuratorius, menininkas Julijonas Urbonas
Architektai „Isora x Lozuraityte Studio for Architecture“ (Petras Išora ir Ona Lozuraitytė)
Modulinių struktūrų dizaineris Vladas Suncovas
Grafikos dizaineriai, 3D skenerio programuotojai „Studio Pointer*“ (Asya Sukhorukova ir Jakobas Schlötteris)
Prodiuseris Mindaugas Reklaitis
Komunikacijos koordinatorė Jogintė Bučinskaitė
Bilietų aparato programuotojas Andrius Mikonis
Projektų prototipų dizaineris Paulius Vitkauskas 

0
0 item
Uždaryti
My Cart
Krepšelis tuščias