Kauno literatūros savaitės geografija ir choreografija: (įsi)klausymai

2023-05-05

Kai pasaulis nuogąstauja dėl dirbtinio intelekto (ne)galimybių ir flirtuoja su „ChatGPT“, žvelgiantys giliau šviesią ateitį prognozuoja originaliems žodžio meistrams ir meistrėms. Jau trečioji Kauno literatūros savaitė gegužės 10–14 dienomis kvies pažinčiai su autentiška kūryba, ieškos kūrybingų jaunųjų autorių ir kurs gyvų pokalbių, keliaujančių iš sielos gelmių, atmosferą. Kasmetiniame tarptautiniame rašytojų ir knygų festivalyje Lietuvoje ir pasaulyje pripažinti autoriai bei pirmuosius žingsnius į sceną žengiantys jaunieji kūrėjai, muzikos ir žodžio dermės bei naujų senų skaitymo ir susibūrimų judesių kūrimas Kaune – visa programa skirta nesuklastoto Žodžio triumfui ir (įsi)klausymams į save ir kitą.

„Šių metų Kauno literatūros savaitės svečių knygos, be abejo, skirtingos, tačiau, man regis, yra vienas bendras aspektas – jos atsigręžia į psichologiją, tiria individo sielos gelmes. Herojų istorijos rodo, kad įmanoma išlaikyti tvirtybę net atšiauriausioje aplinkoje, kad asmeniniai trūkumai ir negalios, kad ir kaip į jas žvelgtų „normali“ visuomenė, gali virsti talentu, nesavanaudiška meile ir džiugiu bendrumu. Manau, kad šiuolaikiniame neramiame pasaulyje tai yra labai aktuali tema,“ – programos turinį pristato festivalio iniciatorius ir meno vadovas Laurynas Katkus.

Šių metų renginį atidarys į gimtąjį Kauną su ilgai lauktu romanu „Baltieji prieš juoduosius“ grįžtanti Danutė Kalinauskaitė. O pažintį su moderniaisiais klasikais pratęs pasimatymas su pirmą kartą į Lietuvą atvykstančiu italų rašytoju Paolo Giordano. Šalies publikai tai ilgai lauktas susitikimas – į lietuvių kalbą yra išversti trys jo romanai: pasaulinis bestseleris „Pirminių skaičių vienatvė“, „Žmogaus kūnas“ ir „Užgrobti dangų” (leidykla „Alma littera“).

„Džiaugiamės, jog jaunam mūsų festivaliui pavyksta įgyvendinti pirminį sumanymą – atsivežti žinomus autorius ir autores iš įvairių Europos šalių netgi tuomet, kai daugelis panašių renginių organizatorių pastebi, jog ypač vakariečius pasikviesti vis sunkiau – tiek dėl per pandemiją pasikeitusių įpročių, tiek dėl su karu Ukrainoje susijusių baimių,“ – festivalio geografiją pristato jo vadovė Rūta Eidukevičienė.

Kaip ir kasmet, ypatingą dėmesį Kauno literatūros savaitė skirs Vidurio ir Rytų Europos literatūrai. Ją šiemet reprezentuos net du autoriai iš Čekijos – Hašeko ir Kunderos tautiečiai, saviti ir žinomi Europoje rašytojai Bianca Bellova ir Vratislav Kadlec. Su B. Bellovos kūryba Lietuvos skaitytojai turėjo progą susipažinti skaitydami jos romaną „Ežeras“. Nepamiršti ir kaimynai – Kaune svečiuosis ir savo naujausią romaną „Mane vadina Kalendorium“ pristatys latvių rašytojas Andris Kalnozols.

Sekmadienis, paskutinė festivalio diena, pirmą kartą bus skirta nuotykinei literatūrai, trileriams ir detektyvams. Apie anglosaksišką tradiciją ir lietuviškus aštriuosius siužetus kalbėsis rašytojai Bernardas Gailius ir iš Kanados atvykstantis Antanas Šileika. Skandinaviško detektyvo žanrui atstovaus iš šiauriausiai nutolusio Europos miesto atvykstanti suomių rašytoja Kati Hiekkapelto. Į lietuvių kalbą išversti trys jos romanai: „Klajūnai“, „Bejėgiai“ ir „Kolibris“.

Ypač svarbūs jau tradicija tampantys festivalio renginiai: knygių susibūrimo bei gatvės prekybos knygomis Kaune tradiciją gaivinanti „Knygų laisvė“, jaunųjų autorių kūrybai skirtas vakaras „Nauji vėjai + atviras mikrafas“, „Puspiečiai offline, kur šįkart pokalbius prie knygos kultūros bare „Godo“ lydės ir specialus čekiškas meniu, bei „Naktinė kavinė“. Pastaroji lankytojus vėl stebins netikėtomis žodžio ir muzikos jungtimis – šeštadienio vakarą scenoje reperiai MC Jabber (Didžioji Britanija/Vokietija), BEETA ir į išskirtinį akustinį koncertą-meditaciją apie perkaitusį pasaulį pakviesiantys rokeriai „Sinstation“ (Mykolas Katkus, Mantas Zigmantas, Ieva Marija Baranauskaitė ir Šaras Kvaraciejus).

Kauno literatūros savaitė, gimusi Kaunas Europos kultūros sostinės 2022 kontekstuose, toliau auga ir šiais metais truks net penkias dienas. Festivalis kvies ne tik į įvairiose Kauno vietose vyksiančius literatūrinius sambrūzdžius, bet ir į bičiulių renginius. Žodžio ir muzikos šventė – jau gegužės 10–14 dienomis.

Festivalio programa.

Registracija į bukinistų ir leidėjų erdvę.

Visi renginiai bus su vertimu į lietuvių kalbą ir yra nemokami (išskyrus „Naktinę kavinę“).

Festivalio organizatorius: Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultetas.

Festivalio rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Kauno miesto savivaldybė.

0
0 item
Uždaryti
My Cart
Krepšelis tuščias