Rugsėjo 12 d., antradienį, 18.30 val. ŠMC Skaitykloje (Aušros Vartų g. 5, Vilnius) įvyks Gary Zhexi Zhang leidinio „Catastrophe Time!“ pristatymas.
Ką mes žinome apie savo gyvenamąjį laiką? Kariniai konfliktai, ekonominis nestabilumas, klimato kaitos problemos – tai tik keli reiškiniai, su kuriais turime sąlytį. Jei dar pridėtume technologijas, staiga mums pažįstamas pasaulis įgautų visiškai kitą veidą: nebūtų iki galo aišku, kas tikra, o kas – tik dar viena virtuali manipuliacija.
Šias laiko, virtualaus pasaulio ir finansų gijas bando išnarplioti Londone gyvenantis ir kuriantis menininkas bei rašytojas Gary Zhexi Zhang. Savo darbuose tyrinėjantis kosmologijos, technologijų ir ekonomikos sąsajas, į Lietuvą autorius atvyksta meno, rezidencijų ir edukacijos centro „Rupert“ kvietimu pristatyti savo naujausią darbą – iš apybraižų, esė ir interviu sudarytos knygos „Catastrophe Time!“ (Strange Attractor Press, 2023).
„G. Zhexi Zhang tyrimai ir kūryba primena apie itin ploną, o dažnai – neregimą liniją tarp tikrovės ir fikcijos. Jos trapumas atsiskleidžia ne tik sąmokslo teorijose ar virtualioje realybėje, bet ir mūsų pasaulį grindžiančiose finansų rinkose. Pensijų fondai, perkantys rizikingas katastrofų obligacijas siekdami maksimalių dividendų investuotojams – tai tik maža dalelė rizika varomos keistenybės, kurią mes patogiai įpratome vadinti realybe“, – sako „Rupert“ alternatyvios programos kuratorius Tautvydas Urbelis.
„Catastrophe Time!“ – leidinys, kuriame nagrinėjama laikinųjų technologijų – valiutų, sąmokslo teorijų ir simuliacinių modelių – galia pasitelkiant fikciją formuoti tikrovę. Autorius siekia užčiuopti ir perprasti finansų ir laiko gijas. Surinkti menininkų, tyrėjų ir tarpdisciplininio meno praktikų tekstai atkreipia dėmesį į spekuliatyvaus žinojimo sąlygas vis sparčiau kintančiame pasaulyje. Klaidžiodami pilkojoje zonoje tarp griežtų tyrimų ir mokslinės fantastikos, autoriai kelia klausimus, kaip spekuliatyvios praktikos gali pakeisti, sugriauti, o kartais ir pranokti siekiamus modeliuoti pasaulius.
Šiame šiandien itin aktualiame, leidinyje surinkti šiuolaikinių tyrėjų ir rašytojų tekstai siekia įprasminti laiką, kuriame dabar gyvename. Knygoje savo mintimis dalijasi tokie autoriai, kaip: Diann Diann Bauer, Philip Grant, Bahar Noorizadeh, Habib William Kherbek, Klara Kofen, Kei Kreutler, Suhail Malik, Bassem Saad, Gordon Woo.
Apie autorių
G. Zhexi Zhang praktika supina mokslą ir meną, teoriją ir praktiką. Jis ne tik kuria, atlieka tyrimus, bet ir dėsto Londono universiteto „Goldsmiths“ menų koledžo magistrantams. Anksčiau yra dėstęs Niujorko Parsonso dizaino mokykloje. 2023 m. tapo mokslinių tyrimų ir plėtros stipendininku Šanchajaus šiuolaikinio meno muziejuje „Rockbund“.
2022 m. kartu su „Waste Paper Opera“ menininkas sukūrė operą „Dead Cat Bounce“, kurios premjera įvyko Londone, kultūros ir meno inovatorius vienijančioje erdvėje „Somerset House“. Naujausioje personalinėje parodoje „Cycle 25“ G. Zhexi Zhang pristatė dokumentuotus įvykius, nutrinančius ribas tarp spekuliatyvaus tikėjimo ir materialaus pasaulio – stichinių nelaimių, sukčiavimu užsiimančių šalių ir kosminės ekonomikos.
Autoriaus tekstus apie meną, technologijas ir ekonomiką spausdino žurnalai „Frieze“, „ArtReview“, „Verge Journal of Global Asias“, „Journal of Cultural Economy“, „MIT Journal of Design and Science“ ir kt.
Renginio metu knygą bus galima įsigyti.
Šis renginys – „Rupert“ alternatyvios edukacijos programos dalis.