Vasario 14 d., trečiadienį, 18 val. MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius) įvyks architektės dr. EGLĖS BAZARAITĖS paskaita „Pomirtinio ilgesio topografijas XIX a. kapinėse”, kuri yra paruošta pagal neseniai išleistą knygą „Kapinės už miesto, miške. Katalikų laidojimo kraštovaizdžiai XIX a. Vilniuje“.
PARAMA: Paskaita yra nemokama, tačiau organizatoriai bus dėkingi, jeigu prisidėsite prie paskaitos organizavimo Jums prieinama suma. Renginio biudžetas yra 900 Eur. Jūsų parama mums leis dažniau pakviesti į įdomias paskaitas su pokalbiais prie vyno
→ https://donate.stripe.com/7sI4k9bK615A5YAaEG
Apie paskaitą:
XIX a. naujai įkurtose kapinėse įkūnytas sentimentalumas Vakarų visuomenėje išryškėjo dar XVIII a. – šeimos narius vis dažniau imta laidoti kartu, išsaugant meilės ir giminystės ryšius net ir po mirties. Prancūzų istorikas ir kasdienybės tyrėjas Philippe Ariès pavadino jį „nauju šeimos jausmu“.
Šie socialiniai pokyčiai kapinėse skleidėsi naujovišku teritorijos planavimu. Individualus kapas tapo labiau prieinamas platesnei visuomenei, o tuo pačiu ir galimybė lankyti ir prižiūrėti kapus. Be to, kad laidojimo vietos neteko iki tol įprasto makabriškumo, jos įgijo naują saldžios melancholijos aurą. Prie to prisidėjo ir gamtiška – sodo, parko ar miško – aplinka. Čia augančių medžių, sodinamų augalų ar antkapius puošiančių augalų simbolika bylota apie nesibaigiančius jausmus, mažuosius kasdienybės riterius ir riteres, ir visas dorybes, kurias siekta išugdyti to meto visuomenėje.
Dr. Eglė Bazaraitė, pernai išleidusi monografiją „Kapinės už miesto, miške“ (Leidykla LAPAS), paskaitoje pasidalins įžvalgomis apie XIX a. Vilniaus ir Vakarų Europos kapines ir jose besidriekiančias ilgesio topografijas.
Apie autorę:
Eglė Bazaraitė 2017 m. Lisabonos universitete, Portugalijoje apgynė daktaro disertaciją „Embodying Paradise: silent cities and sacred groves on the margins of Europe. Roman Catholic cemeteries in Portugal and Lithuania“ [Įkūnijant roju: tylūs miestai ir šventieji miškeliai Europos pakraščiuose. Romos katalikų kapinės Portugalijoje ir Lietuvoje]. Lietuvos ir Portugalijos kapinių tyrimas tapo pagrindu rengiant monografiją „Kapinės už miesto, miške“, kurioje dėmesys koncentruojamas ties XIX a. pradžioje įkurtomis katalikų kapinėmis ir jų erdvine konfigūracija.
Dėsto kraštovaizdžio architektūros, architektūros (Vilnius Tech) ir interjero dizaino (VDA) studijų programose ir Vilniaus Gedimino technikos universitete Architektūros fakultete podoktorantūroje tyrinėja Lietuvos kapinių plėtros (ne)tvarumą.
Tai pirmasis renginys iš jubiliejinio ciklo LAPAS 10 metų.