Anna Reutinger. Projektų erdvėje „Editorial" kūrybą pristatančių menininkų literatūrinės rekomendacijos

2021-05-17

Menininkė Anna Reutinger, gimusi 1991 m. Ouklande, Kalifornijoje, šiuo metu gyvena ir dirba Berlyne. Jos kūryba sujungia skulptūrą, instaliaciją ir performansą, kviesdama sugrįžti prie amatų, pasipriešindama kapitalistiniam gamybos ciklui ir skatindama socialinę, materialinę ir aplinkosauginę empatiją. Svyruodama tarp atsitiktinių ir tyčinių gestų, ji pasitelkia medžiagišką ir socialinį indėlį, kad atskleistų daiktų ir būtybių laikinumą bei jų tarpusavio ryšį.

2021 m. balandžio mėnesį Anna Reutinger rezidavo meno, rezidencijų ir edukacijos centre „Rupert“ (Vilnius). Po rezidencijos, gegužės 7-29 d. projektų erdvėje “Editorial” veikė menininkės paroda Įklimpę tame pačiame dumble / Stuck in the same muck. Įsikūrę po vienu stogu su Editorial, dalinamės Reutinger literatūrinėmis rekomendacijomis: 

The Carrier Bag Theory of Fiction – Ursula K. Le Guin (1986)

Pastaruosius dvejus metus šis tekstas buvo orientacinis Annos Reutinger kūrybos šaltinis. Tekste pateikiama idėja, kad pirmasis žmogaus sukurtas įrankis buvo ne ginklas, o surenkamiems objektams talpinti skirta kuprinė ar panašus įrankis. Šiuo esė teksto autorė ragina istorijų pasakojimo pokyčius, nuo pasakojimų apie mamutų medžiotojus iki avižų rinkėjų, nuo istorijų su viena kulminacija ir herojumi iki tų, kuriose prabylama daugybe balsų ir žvelgiama keliomis perspektyvomis į kasdienybę.

The Textuality of Diagonal Ornamentation: Historical transformations of signification from the Baltic Perspective – Vytautas Tumėnas (2014)

Viešėdama Vilniuje Anna Reutinger atliko interviu su profesoriumi Vytautu Tumėnu. Šis menininkės rekomenduojamas Tumėno tekstas yra pirmasis, kuriuo Reutinger susipažino su profesoriaus darbais apie austų juostų ornamentiką, kuriose Tumėnas seka simbolių progresą į tekstą, tvirtindamas, kad jų prasmė sumenkėja, kai ornamentų simbolizmas iš plačių mitopoetinių idėjų yra supaprastinamas į lengviau vartojamas formas. Annos Reutinger pokalbis su profesoriumi Vytautu Tumėnu bus publikuojamas šią vasarą pasirodysiančioje menininkės knygoje. 

The Craftsman – Richard Sennett (1997)

Tai yra tekstas prie kurio Anna Reutinger vis sugrįžta galvodama apie užsiėmimą amatu kaip apie performanso atlikimo raišką kapitalistinės vertės oponavimui. Sennet’as kalba apie kokybišką ir gerą darbo atlikimą dėl paties darbo, kuriant techniką ir suprantant medžiagą vardan susitelkimo į tai, kas yra už mūsų ribų. 

“Extended spider cognition” – Hilton F. Japyassú and Kevin N. Laland (2017)

Tom Kemp, kolega iš “Rupert” rezidencijos, minėjo Reutinger, kad šis tekstas atliepia daugelį menininkės idėjų. Tai pastebėjo ir pati Anna, kai paskatinta kolegos ėmė tyrinėti šią publikaciją. Jame pasakojama, kad sukdami savo tinklus vorai gali padidinti savo pažintinius gebėjimus už savo centrinės nervų sistemos ribų bei praplėsti savo jautrumą aplinkai ir tam, kas joje egzistuoja. Reutinger panašiai norėtų manyti ir apie amato galimybes. 

The Goddesses and Gods of old Europe, 6500-3500 BC. Myths and cult images – Marija Gimbutas (1974)

Ši knyga supažindino Anną Reutinger su žinomos, tačiau dažnai kritikuojamos, lietuvių kilmės antropologės ir archeologės Marija Gimbutas darbais. Šios knygos centre atsiduria tyrimas apie Pietryčių Europoje rastas neolito skulptūras, vaizduojančias taikius žmones, kurių deivės buvo ne tik vaisingumo, bet ir atjaunėjimo simboliai. Toks požiūris nūdienos žvilgsniu galėtų būti persvarstomas kaip “primityvus” ar paprastas, tačiau iš tiesų yra kilęs iš aukšto lygio amatų kartu su sudėtingu pasaulio supratimu.

10,000 Light Years from Home – James Tipptree Jr. (Alice Bradley Sheldon) (1973)

Alice Bradley Sheldon, prisidengusi slapyvardžiu James Tipptree Jr., rašė mokslinės fantastikos darbus kartu rengdama ir savo eksperimentinės psichologijos disertaciją. Baigusi karjerą CŽV autorė išsikraustė gyventi į vištų fermą. Ji buvo susirašinėjimo draugė su Ursula K. Le Guin. Po 20 metu pripažinimo kaip “macho”, bet stebėtinai feministišku vyriškos lyties autoriumi, Sheldon atskleidė savo tikrąjį identitetą. Šioje trumpų istorijų rinktinėje nupasakojami įmantrūs pasauliai nėra paaiškinami, bet patiriami, o idant būtų suprasti prireikia net kelių skaitymo kartų. Tolimoje praeityje sukurtą mokslinę fantastiką Reutinger regi kaip priemonę stebėti dabartį iš skirtingų žiūros taškų, kuriais siūlomi alternatyvūs gyvenimo ir buvimo būdai. 

Medieval Graffiti – Matthew Champion (2015)

Ši knyga yra Annos Reutinger įvadas į apotropinę simbologiją, per archeologo Matthew Champion atliktą tyrimą apie užrašus bažnyčių sienose įvairiuose Anglijos vietovėse. Tikėta, kad šie užrašai viduramžiais buvo padaryti bažnyčios lankytojų ir turistų bei atvaizdavo platų simbolių spektrą – nuo demonų iki laivų ar gyvulių ir geometrinių raštų. Taip pat manoma, kad tai galėtų būti vieni iš nedaugelio išlikusių ne elito paliktų pėdsakų. 

Dead Man Walking: Preventing the Return of the Dead – Dina Ternullo ir Medieval Views on Color – Kathleen Keeler

Tai yra tik dvi iš daugelio publikacijų, kurias išleido tarptautinė organizacija kūrybinio anachronizmo draugija, 1966 m. įkurta Berklyje, Kalifornijoje, siekiant išsaugoti ir rekonstruoti XVII a. amatų ir gyvenimo būdo tradicijas. Atrodo, kad šios bendruomenės narystė paplito tarp mokslinės fantastikos gerbėjų, todėl istorinių niuansų nereiktų priimti už gryną pinigą, bet ir nenuvertinti literatūros gylio bei mėgėjų atsidavimo. Daugybė keistų ir specifinių tokio tipo perliukų gali būti randami jų kataloge, kuris pasiekiamas adresu: https://members.sca.org/apps/#Store

Medieval Bodies – Jack Hartnell (2018)

Šiame leidinyje pateikiama lengvai suprantama ir linksma apžvalga apie kūno suvokimą viduramžiais bei jo išlaikymą Europos ir Islamo mene, sekant medicinos profesijų istorijas ir religinių įsitikinimų pokyčius. Tai puikus kelionių laiku kompanionas. 

Making Kin not Population – edited by Donna Haraway (2018)

Tai rinktinė, išplečianti šeimos sąvoką, raginant kurti gentis, o ne sekti reprodukcijos normas. Anna Reutinger daug mąstė apie tai, kaip svarstyti apie tai, ką atsinešame į pasaulį ir kodėl. T.y. ne tik vaikus kaip palikuonis, bet taip pat materialius ir emocinius darinius – bei kaip išlikti su duotybe, o ne visada stengtis sutverti ką nors naują. 

An Illustrated Encyclopedia of Traditional Symbols – J.C. Cooper (1978)

Ruošdamasi parodai projektų erdvėje “Editorial”, Anna Reutinger šia knyga naudojosi kaip parankiu sutrumpintu gidu į daugelio simbolių aiškinimus ir jų reikšmes skirtingose kultūrose bei skirtingų tikėjimų sistemose. 

_

Titulinė nuotrauka: Anna Reutinger asmeninis archyvas.
Parodos nuotraukos: Ugnius Gelguda.

0
0 item
Uždaryti
My Cart
Krepšelis tuščias